Lingwistykon

Język polski jest trudny

Posted on: 20-Sier-2006

Zabobonem językowym nazywam przekonania o naturze języka, które językoznawstwo odrzuciło już dawno, a które ciągle powtarza się w popularnych publikacjach o języku. Jednym z częstszych zabobonów językowych jest przekonanie, że są języki łatwe i języki trudne. W Polsce do łatwych najczęściej zalicza się język angielski, do trudnych – polskich.

W czerwcu 2001 r. „Wprost” opublikowało kuriozalny artykuł Jerzego Sławomira Maca pt. Jenzyk polski (nr 967). Boję się, że przypominam artykuł, o którym lepiej byśmy jak najszybciej zapomnieli. Cytuję:

Polszczyzna jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków europejskich. Jej zawiłości sprawiają, że cudzoziemcowi trudno się nauczyć polskiego, a Polakowi opanować inny język. Zaabsorbowanie powinnością prawidłowego poruszania się w gąszczu polszczyzny, najeżonej trudnościami ortograficznymi, gramatycznymi i składniowymi, sprawia również, że posługującemu się nią człowiekowi zostaje mało przestrzeni na myślenie o istocie wypowiedzi. Forma przytłacza treść, toteż na gruncie języka polskiego tak bujnie wykwita nowomowa, zasiana przez pseudopurystów spod znaku Wielkiego Językoznawcy Stalina: formalnie poprawna, lecz wyprana z sensu.

Opinie takie można głosić bezkarnie, gdyż nie ma żadnych empirycznych metod, które pozwoliłyby dowieść, że polski jest trudniejszy od np. okcytańskiego, retoromańskiego, baskijskiego czy z bardziej znanych np. irlandzkiego. O językach używanych poza Europą nawet nie wspominam.

Rzeczywiście, cudzoziemcy uczący się języka polskiego mają pewne kłopoty. Nawet można z góry przewidzieć jakie. Wystarczy tylko znać język ojczysty mówiącego. Anglojęzyczni mają największy kłopot z odmianą wyrazów. To oczywiste, bo w angielskim nie ma fleksji. Ale już Francuza czy Niemca fleksja (odmiana wyrazów) raczej nie dziwi, bo jest to zjawisko w tych językach normalne. Jeśli przedstawiciele tych nacji mają kłopoty z fleksją, to raczej z poszczególnymi wyrazami, z nieregularnymi formami fleksyjnymi, z wyjątkami.

Inaczej mówiąc, kłopot może sprawiać to, czego nie ma w języku ojczystym ucznia.

Gdyby autor inkryminowanego artykułu chociaż przez chwilę zastanowił się, co pisze, nie pisałby o trudności w polskiej ortografii. Ortografia polska jest bowiem prosta w porównaniu z ortografią angielską i francuską. O pisowniach chińskiej i japońskiej już nie wspominając.

Łatwość jest rzeczą względną. Nie ma języków trudnych i łatwych. Sa tylko trudniejsze bądź łatwiejsze elementy, a skalę trudności zawsze mierzy się językiem ojczystym wygłaszającego takie opinie.

Reklamy

Komentarzy 7 to "Język polski jest trudny"

Fakt występowania rodzajników zamiast końcówek nie oznacza, że język przestaje być tzw. językiem fleksyjnym!Po prostu rodzajniki, a czasami stosowne przyimki w połączeniu z rzeczownikiem(jak w j. włoskim) pełnią gramatyczną rolę koncówek i określają przypadek deklinacji. Zatem zarówno języki słowiańskie, jak i germańskie oraz romańskie są fleksyjne!

Polubienie

Język francuski i niemiecki i fleksja? Bzdura totalna. W niemieckim nie ma żadnej fleksji, jeśli już, to zmienia się rodzajniki rzeczowników. Rzeczownik nie odmienia się (chodzi zmianę na inną formę). Fleksja to właściwość języków słowiańskich a nie germańskich.

Polubienie

żal mi bd tego języka

Polubienie

At least you have a fixed stress. Wish russian be like that 😦

Polubienie

nie sadze. jest wiele trudniejszych jezykow:)

Polubienie

„Ale już Francuza (…) fleksja (odmiana wyrazów) raczej nie dziwi, bo jest to zjawisko w tych językach normalne” – to j. francuski posiada fleksję? jedynym językiem romańskim posiadającym fleksję (i to szczątkową!) jest bodajże rumuński mający dwa przypadki gramatyczne.

Polubienie

Proponuję zapoznać się z definicją fleksji.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Sierpień 2006
Pon W Śr C Pt S N
    Wrz »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,039 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: