Lingwistykon

Lepsze dwuczłonowe

Posted on: 28-Sier-2006

W artykule „Moda na dwuczłonowe nazwiska”, opublikowanym w „Metro”, Jolanta Nowak (z nazwiskiem jednoczłonowym) stwierdza to, co widać na każdym kroku – coraz więcej kobiet nie przyjmuje nazwiska męża, a decyduje się na dodanie do nazwiska panieńskiego nazwiska męża. Artykuł utrzymany jest w tonie optymistycznym, a zjawisko staje się wyrazem nowoczesności i dążenia do indywidualizmu. Czy aby na pewno?

Nowoczesne mężatki coraz chętniej pozostają przy panieńskim nazwisku. Moda na dwuczłonowe nazwiska opanowuje cały kraj – głosi zwiastun artykułu.

Przeczytajmy to zdanie uważnie. Jeśli Pani Nowak pozostaje po ślubie przy swoim panieńskim nazwisku, to dalej nazywa się Nowak! Jeśli natomiast idzie za modą i zdecyduje się na dodanie do swojego nazwiska panieńskiego jako drugiego członu nazwiska swojego wybranka, to nie pozostaje już przy panieńskim nazwisku, ale nosi nazwisko dwuczłonowe. Dla urzędnika pani Nowak to zupełnie inna osoba niż Nowak-Nowacka. To oczywiste i nie piszę tego, by czepiać się artykułu Pani Jolanty Nowak.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że jeśli ta moda się utrzyma, to niedługo dwuczłonowe nazwisko stanie się sygnałem, że kobieta jest mężatką, bo tylko kobiety niezamężne będą nosić nazwiska jednoczłonowe. A przecież jeszcze nie do końca rozstaliśmy się z formacjami typu Nowakowa (żona Nowaka) i Zarębina (żona Zaręby). Z deszczu pod rynnę? Zobaczymy, co czas przyniesie.

Zupełnie niepostrzeżenie natomiast rozpowszechniła się inna moda, moda na używanie dwu imion. Z artykułu, który stał się pretekstem tych uwag, można się dowiedzieć, że kobiety z pewną pozycją zawodową (a nazwisko jest sygnałem tej pozycji, por. zwrot wyrobić sobie nazwisko), pragną zachować swoje dotychczasowe nazwisko. Wydaje się to całkiem zrozumiałe. Jeśli chodzi natomiast o modę na drugie imię, to dodają je sobie nawet osoby o ustalonej pozycji zawodowej (nazwisk, w trosce o moją karierę, nie podam). Ten trend to – bez wątpienia – małpowanie wzorców amerykańskich.

Wspomnijmy na koniec, choć to temat na osobny wpis, o modzie na używanie w życiu publicznym zdrobniałych postaci imion (vide Radek Sikorski).

Reklamy

1 Response to "Lepsze dwuczłonowe"

Oprócz Radka nie możemy sobie przypomnieć innego przykładu używania zdrobnień imion w życiu publicznych. Chyba to jeszcze nie moda.

Zastanawiamy się, czy „stać się pretekstem czegoś” to sformułowanie poprawne. A może „stać się pretekstem do czegoś”?

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Sierpień 2006
Pon W Śr C Pt S N
    Wrz »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,545 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: