Lingwistykon

Abolicja to nie amnestia!

Posted on: 5-Mar-2007

W eseistyce Adama Michnika, szczególnie w książce „Wściekłość i wstyd” (Zeszyty Literackie 2005), wielokrotnie pojawia się hasło „amnestia tak, amnezja nie”. Jak się to zawołanie, a zwłaszcza jego druga część, ma do „grubej kreski” Wielce Czcigodny Redaktor nie zechciał jednak wyjaśnić. Ja też nie umiem, choć w czasach, których – zgodnie z przytoczona maksymą – amnezją nie wolno objąć, na lekcjach wychowania obywatelskiego uczyłem się o „sprzecznościach nieantagonistycznych”. Zajmijmy się jednak pierwszą częścią tego hasła.

Jak podają słowniki języka polskiego amnestia to «darowanie kary». Może ona objąć jedynie osoby już osądzone i prawomocnie skazane. Władze poszczególnych krajów ogłaszają ustwy amnestyjne z różnych okazji. W czasach PRL-u amnestie ogłaszano z okazji 22 lipca, Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Abolicja natomiast to odstąpienie od ścigania czynu karalnego. Polska Wikipedia definiuje abolicję tak:

«jednorazowe uchylenie karalności dokonanego czynu zabronionego poprzez wydanie aktu prawnego zakazującego wszczęcia postępowania karnego w przedmiocie tego czynu lub nakazującego jego umorzenie»

Abolicje także ogłaszano w czasach PRL-u, też na 22 lipca. Było to w stanie wojennym. Niech Ci, którzy maja lepszą pamięć, przypomną, w którym roku. 1983? 1984? Komunistyczna władza wiedziała, co robi. By zapanować nad sytuacją, lepiej było procesów nie wszczynać. Co więcej, osoby już oskarżone, nie miały prawnych możliwości obrony, ponieważ ich sprawy były umarzane z urzędu. Konfidenci, kolaboranci, tajni współpracownicy etc. nie boją się dziś kary, lecz boją się utraty dobrego imienia. Tylko zaniechanie lustracji (=abolicja) może im zapewnić dobry humor.

Gdy patrzę na działania przeciwników lustracji, sądzę, że albo Adam Michnik nie rozumie różnicy między słowami abolicja i amnestia, albo – co gorsza – świadomie manipuluje językiem i faktami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Marzec 2007
Pon W Śr C Pt S N
« Lu   Kwi »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,545 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: