Lingwistykon

Gadał dziad do obrazu…

Posted on: 17-Mar-2007

Rozmawiałem wczoraj z moją koleżanką po fachu o niektórych teoriach lingwistycznych oraz o lingwistycznej terminologii i jej nadużywaniu. Dziś zapytałem GOOGLE o komunikację interpersonalną – jeden z takich lingwistycznych czy niby lingwistycznych terminów. Rezultat jest zdumiewający:

Wyniki 1 – 10 spośród około 196,000 dla zapytania komunikacja interpersonalna. (Znaleziono w 0,07 sek.) [Stan z dn. 17 marca 2007 r., godz. 11:21:33]

Tak wielka liczba wskazuje, że termin komunikacja interpersonalna funkcjonuje poza lingwistyką. Możliwe nawet, że – jako wyrażenie lotne i modne – przyszło do lingwistyki z popularnej prasy i brukowych wydawnictw. Wszystkich, którzy czy to w pracach naukowych, czy w publicystyce bądź jakiejkolwiek innej działalności publicznej mówią bądź piszą komunikacja interpersonalna, chciałbym zapytać, czy mogą sobie wyobrazić komunikację, która nie jest interpersonalna (interpersonalny znaczy «dotyczący stosunków między poszczególnymi osobami»). Czy komuś udało się porozmawiać ze stołem, ze ścianą, ze słupem. Przypomina się przysłowie: Gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu.

Reklamy

Komentarze 3 to "Gadał dziad do obrazu…"

Szanowny Panie!

Komunikacja jako zjawisko lub stan objawia się pod wieloma postaciami, dlatego też przymiotnik „interpersonalna” jest dookreśleniem rzeczownika, a więc rodzajem pojęcia ogólnego – „komunikacja”. W czym tkwi błąd?

Idąc Pana tokiem myślenia: czy wyobraża Pan sobie kupić książkę w księgarni o „Komunikacji”? Przecież temat „komunikacja” jest tak obszerny, że należy go podzielić na mniejsze części. Sam termin „Komunikacja interpersonalna” ma na celu określenie rodzaju zjawiska oraz jego dookreślenie, a więc porozumiewania się na płaszczyźnie człowiek-człowiek (tudzież grupa).

Odpowiadając na Pana pytanie, czy da się porozmawiać ze stołem, ze ścianą, ze słupem. Należałoby spróbować samemu, aby się o tym przekonać, chociaż wątpię, żeby rezultat takiego komunikowania się Pana zaskoczył. Było, nie było – te przedmioty nam coś sugerują swoim istnieniem, a więc komunikują się z nami. I tak stół „mówi” nam, że możemy coś na nim położyć, postawić. Krzesło że możemy na nim usiąść (komunikują nam swoją wartość użytkową). A słupy są różne, a te ogłoszeniowe wręcz „krzyczą do nas”, zalewają informacjami. To też jest proces komunikacji, tyle że nie interpersonalnej.

Tak więc „interpersonalna” jest rodzajem komunikacji.

Czy może istnieć taki rodzaj komunikacji? Jak Pan sądzi?

Pozdrawiam.

Polubienie

Cytat:
„… czy mogą sobie wyobrazić komunikację, która nie jest interpersonalna (interpersonalny znaczy «dotyczący stosunków między poszczególnymi osobami»). Czy komuś udało się porozmawiać ze stołem, ze ścianą, ze słupem”.

Komentarz:
dialog człowiek-maszyna
dialog człowiek-komputer
komunikacja człowiek-maszyna
komunikacja człowiek-komputer

Chcieliśmy podać też linki do „wyguglowanych” przykładów użycia powyższych sformułowań, ale wtedy nasz komentarz został „discarded”.

Pozdrawiamy.

Polubienie

Jako komentarz do powyższego wpisu proponuję takie oto ćwiczenie umysłowe:

Wyobraźmy sobie wyimaginowany dialog pracownika z jego Szefem:
– Panie Jurku, dlaczego spóźnił się Pan dzisiaj do pracy? I dlaczego nie poinformował mnie Pan wcześniej, wiedząc że się Pan spóźni?
– Panie Dyrektorze, spóźniłem się, bo miałem problemy z komunikacją miejską. A nie zadzwoniłem, bo mam problemy z komunikacją interpersonalną.

A teraz przyjmijmy, że wyrażenie „komunikacja interpersonalna” jest wyrażeniem błędnym językowo. Jak więc powinien wyglądać przytoczony dialog w formie „poprawnej”, jednak z zachowaniem jednoznaczności informacyjnej?

pozdrawiam
Robert

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Marzec 2007
Pon W Śr C Pt S N
« Lu   Kwi »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,577 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: