Lingwistykon

SMS z polskimi znakami

Posted on: 15-Lip-2008

Wspomnieliśmy w poprzednim wpisie (Wykształcenie lodówki) o Ustawie o języku polskim. Dziś o jawnym łamaniu tej ustawy przez firmy telekomunikacyjne. Kto korzysta z telefonu komórkowego wie, że sms może liczyć maksymalnie 160 znaków (liter, cyfr etc). Jednak każdy, kto chce wysłać wiadomość napisaną zgodnie z zasadami pisowni polskiej płaci za sms dużo więcej. Wstawienie nawet jednego polskiego znaku np. (np. ę, ą, ś, ń etc.) sprawi, że sms może liczyć tylko 70 znaków.

Zajrzyjmy na strony internetowe niektórych firm telekomunikacyjnych (stan z dn. 15 VII 2008 r.):

 • ERA:
 • # SMS-y wysyłane z mojego aparatu zawierają do 70 znaków, jaka jest przyczyna?
  Powodem dzielenia wiadomości SMS w aparacie jest używanie polskich znaków diakrytycznych (włączony tryb Unicode- znaki narodowe). W niektórych aparatach można wyłączyć wspomnianą opcję, w pozostałych rozwiązaniem jest zrezygnowanie z polskich znaków i wyłączenie słownika podpowiedzi w języku polskim.
  Używanie znaków diakrytycznych powoduje, oprócz zmniejszenia ilości możliwych do wprowadzenia w SMSie znaków do ok.70, również problemy z odczytaniem wiadomości na niektórych starszych modelach aparatów.

 • ORANGE:
 • Czy wiesz, że:1. wiadomość SMS to maksymalnie 160 znaków? Jeśli używasz polskich znaków (ą, ź…), może to być maksymalnie 70 znaków, ze względu na zmianę sposobu kodowania. Nawet użycie jednego polskiego znaku powoduje skrócenie wiadomości.

 • PLAY
 • Wiadomość SMS może zawierać maksymalnie 160 znaków. Niektóre telefony umożliwiają utworzenie wiadomości dłuższej niż 160 znaków, jednak taka wiadomość jest dzielona na kilka SMSów. Opłata naliczana jest za każdy SMS z osobna. Wstawianie do wiadomości polskich liter powoduje zmniejszenie się maksymalnej liczby dostępnych znaków.

 • PLUS:
 • W przypadku przesyłania wiadomości zawierającej polskie znaki (np.: ą, ę, ł) z wykorzystaniem aparatu telefonicznego kodującego polskie znaki (tryb UNICODE), długość wiadomości wynosi maksymalnie 70 znaków alfanumerycznych.

  Przyczyną są oczywiście ograniczenia techniczne. Technologia gms – stosowana powszechnie w Europie – wydaje się przestarzała. Nas to jednak nie obchodzi. To problem dostawców usług telekomunikacyjnych. W Polsce obowiązuje ustawa o języku polskim. Zróżnicowanie opłat za sms z tzw. polskimi znaki (ę, ą, ś, ń etc.), tj. literami ze znakami diakrytycznymi a wiadomościami bez takich liter nie wydaje się nią zgodne.

  Przestrzegam moich kolegów-językoznawców, którzy zajmują się współczesną polszczyzną. Większość użytkowników telefonów nie używa polskich znaków nie z lenistwa, lecz z przyczyn finansowych.

  PS. Będę wdzięczny za linki do stron i regulaminów innych firm telekomunikacyjnych, w których znajdą Państwo takie lub podobne wpisy do regulaminów.

  Reklamy

  Komentarze 3 to "SMS z polskimi znakami"

  […] W poprzednim artykule (zob. SMS z polskimi znakami), jak się okazuje, odkryłem Amerykę w kapuście. Sprawa sms-ów z polskimi znakami była już […]

  Polubienie

  I znów widać u Pana wolę, by rynek kierował się ustawami, a nie rzeczywistością. Jeśli wysłanie SMS-a z polskimi literami jest dla operatora droższe, niż wysłanie SMS-a bez nich, z jakiej niby racji cena tych dwóch usług po stronie klienta miałaby być taka sama?
  A może w księgarniach dzieło obcojęzyczne powinno ustawowo kosztować tyle samo, co jego tłumaczenie na polski?

  Polubienie

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s

  Sponsor

  Pilnie poszukiwany!!!

  Kalendarz

  Lipiec 2008
  Pon W Śr C Pt S N
  « Mar   Sier »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Kontakt

  Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

  Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

  Dołącz do 97 obserwujących.

  Blog Stats

  • 84,577 hits
  Reklamy
  %d blogerów lubi to: