Lingwistykon

Dowcip lata 2008?

Posted on: 1-Sier-2008

Dziennik Zachodni” czytuję jedynie latem, gdy wracam do Zendka, mojej rodzinnej wsi nad Brynicą, niedaleko lotniska Pyrzowice. Z zainteresowaniem czytam w tym popularnym piśmie codziennym m.in. felietony lingwistyczne prof. Miodka. W jednym z niedawnych – niech mi wolno będzie się tu pochwalić – prof. Miodek nawiązuje do mojego artykułu o nowym frazeologizmie mapa drogowa (zob. Full time z Chrystusem). Ale tym razem moją uwagę zwrócił dowcip, nadesłany do Redakcji „DZ” na konkurs pod nazwą „Dowcip lata 2008” – nic mnie nie rozśmieszył.

Zacytujmy:

DROBNE NIEPOROZUMIENIE
(żart fonetyczny)

Klient czeka w biurze. Przychodzi do niego miła sekretarka, podaje mu filiżankę kawy i pyta:
– Pan słodzi?
– Nie, ze Stalowej Woli.

Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że ten „żart fonetyczny” ilustruje pewne, znane z dialektów zachodniej Polski (zachodnia Małopolska, Śląsk i zachodnia część Wielkopolski), zjawisko fonetyczne. Na tym obszarze bowiem przyimek z oraz przedrostek s- (z-) przed spółgłoskami półotwartymi m, n, ń, ł, l, r, j wymawiany jest (był do niedawna) jako s, np.: słożyć = lit. żłożyć, srywać = lit. zrywać, sjyżdżać = lit. zjeżdżać.

Tak więc literackiemu wyrażeniu przyimkowemu z Łodzi odpowiadałoby na wspomnianym obszarze gwarowe s Łodzi (fonetycznie: słodzi). Piszę odpowiadałoby, gdyż język literacki w znaczącym stopniu przyczynia się do ewolucji i zaniku dialektów. I znowu wątek osobisty. Starsi w mojej wsi do dziś mówią slecieć, śniym, tj. z nim, śniymi, tj. z nimi. Młodsi natomiast coraz częściej powiedzą zlecieć, z niym, z niymi. To właśnie dlatego po przeczytaniu dowcipu „Drobne nieporozumienie” nie wybuchnąłem śmiechem od razu.

W związku z tym dowcipem pojawia się jeszcze jedna wątpliwość. Nawet gdyby klient pochodził z obszaru, gdzie przyimek z oraz przedrostek s- (z-) przed spółgłoskami półotwartymi ma zawsze postać s, to kontekst (sekretarka podaje mu filiżankę kawy) likwiduje niejednoznaczność. Do takiej śmiesznej sytuacji nie mogłoby więc dojść. Ale to już inna historia.

Reklamy

Komentarze 3 to "Dowcip lata 2008?"

Dziękuję za bardzo uważną lekturę mojego blogu i wszystkie komentarze. Dwa powyższe mogę skomentować jedynie tak, jak to czyni prasa w Polsce: za treść ogłoszeń nie odpowiadam. Tak samo, jak nie odpowiadam za komentarze nadsyłane przez czytelników, choć w tym wypadku dokonuję selekcji, nawet dwukrotnej. Najpierw bowiem niektóre komentarze blokuje oprogramowanie antyspamowe, potem czytam każdy komentarz osobiście i – niestety – czasami muszę wystąpić w roli cenzora. Dotyczy to jednak tylko komentarzy nieobyczajnych i nijak z moim blogiem nie związanych.

Polubienie

A może to też jest dowcip lata 2008?

Polubienie

Pewnie Pan nie wie, co Pan reklamuje. Prosimy zajrzeć tutaj:
http://pszetfurnia.blogspot.com/2008/07/uczy-marcin-marcina.html

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Sierpień 2008
Pon W Śr C Pt S N
« Lip   Wrz »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,545 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: