Lingwistykon

Dowcip lata 2008?

Posted on: 1-Sier-2008

Dziennik Zachodni” czytuję jedynie latem, gdy wracam do Zendka, mojej rodzinnej wsi nad Brynicą, niedaleko lotniska Pyrzowice. Z zainteresowaniem czytam w tym popularnym piśmie codziennym m.in. felietony lingwistyczne prof. Miodka. W jednym z niedawnych – niech mi wolno będzie się tu pochwalić – prof. Miodek nawiązuje do mojego artykułu o nowym frazeologizmie mapa drogowa (zob. Full time z Chrystusem). Ale tym razem moją uwagę zwrócił dowcip, nadesłany do Redakcji „DZ” na konkurs pod nazwą „Dowcip lata 2008” – nic mnie nie rozśmieszył.

Zacytujmy:

DROBNE NIEPOROZUMIENIE
(żart fonetyczny)

Klient czeka w biurze. Przychodzi do niego miła sekretarka, podaje mu filiżankę kawy i pyta:
– Pan słodzi?
– Nie, ze Stalowej Woli.

Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że ten „żart fonetyczny” ilustruje pewne, znane z dialektów zachodniej Polski (zachodnia Małopolska, Śląsk i zachodnia część Wielkopolski), zjawisko fonetyczne. Na tym obszarze bowiem przyimek z oraz przedrostek s- (z-) przed spółgłoskami półotwartymi m, n, ń, ł, l, r, j wymawiany jest (był do niedawna) jako s, np.: słożyć = lit. żłożyć, srywać = lit. zrywać, sjyżdżać = lit. zjeżdżać.

Tak więc literackiemu wyrażeniu przyimkowemu z Łodzi odpowiadałoby na wspomnianym obszarze gwarowe s Łodzi (fonetycznie: słodzi). Piszę odpowiadałoby, gdyż język literacki w znaczącym stopniu przyczynia się do ewolucji i zaniku dialektów. I znowu wątek osobisty. Starsi w mojej wsi do dziś mówią slecieć, śniym, tj. z nim, śniymi, tj. z nimi. Młodsi natomiast coraz częściej powiedzą zlecieć, z niym, z niymi. To właśnie dlatego po przeczytaniu dowcipu „Drobne nieporozumienie” nie wybuchnąłem śmiechem od razu.

W związku z tym dowcipem pojawia się jeszcze jedna wątpliwość. Nawet gdyby klient pochodził z obszaru, gdzie przyimek z oraz przedrostek s- (z-) przed spółgłoskami półotwartymi ma zawsze postać s, to kontekst (sekretarka podaje mu filiżankę kawy) likwiduje niejednoznaczność. Do takiej śmiesznej sytuacji nie mogłoby więc dojść. Ale to już inna historia.

Odpowiedzi: 3 to "Dowcip lata 2008?"

Dziękuję za bardzo uważną lekturę mojego blogu i wszystkie komentarze. Dwa powyższe mogę skomentować jedynie tak, jak to czyni prasa w Polsce: za treść ogłoszeń nie odpowiadam. Tak samo, jak nie odpowiadam za komentarze nadsyłane przez czytelników, choć w tym wypadku dokonuję selekcji, nawet dwukrotnej. Najpierw bowiem niektóre komentarze blokuje oprogramowanie antyspamowe, potem czytam każdy komentarz osobiście i – niestety – czasami muszę wystąpić w roli cenzora. Dotyczy to jednak tylko komentarzy nieobyczajnych i nijak z moim blogiem nie związanych.

Lubię

A może to też jest dowcip lata 2008?

Lubię

Pewnie Pan nie wie, co Pan reklamuje. Prosimy zajrzeć tutaj:
http://pszetfurnia.blogspot.com/2008/07/uczy-marcin-marcina.html

Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Sierpień 2008
Pon T Śr T Pt S S
« Lip   Wrz »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 96 obserwujących.

Blog Stats

  • 65,088 hits
%d bloggers like this: