Lingwistykon

Dlaczego znikają polskie imiona?

Posted on: 7-Sier-2008

Dlaczego znikają polskie imiona? – pyta Dziennik. Przytoczmy najważniejszy fragment artykułu:

Coraz więcej polskich rodziców nadaje swoim dzieciom nie imiona słowiańskie, np. Włodzimierz czy Bożena, ale takie, by były bez trudu wymawiane przez obcokrajowców – Alexander czy Natalia. Nie jest to moda wywołana popularnym serialem, lecz troska o przyszłość dzieci. Łatwiej będzie im się poruszać w świecie […]. (z dn. 2 lipca br.)

Śmiać się, czy płakać?

O wyborze imienia decydują bardzo różne czynniki – tradycja rodzinna, wykształcenie rodziców, miejsce zamieszkania etc. Jednym z ważniejszych jest moda, stąd takie rozpowszechnienie w ostatnich latach imion takich jak Andżelika, Olivia, Olivier, nawet jeśli rażąco nie pasują do nazwiska i pochodzenia danej osoby (np. Olivier Kapusta). Dobrze dobrane imię z pewnością jest wyrazem troski rodziców o przyszłość dzieci. Czy jednak tak jest w opisywanej przez Dziennik sytuacji?

Sądzę, że nie. Jest to raczej przejaw koniunkturalizmu. Świadczy też o zaściankowości tych, co kierują się taką motywacją w doborze imion. W Europie i w USA, gdzie społeczności są wielonarodowe, gdzie skupiska imigrantów są bardzo liczne, obce imię nikogo nie dziwi. W innych krajach natomiast nie ma znaczenia, czy ktoś ma imię słowiańskie, czy niesłowiańskie, spolszczone czy niespolszczone, np. imię Aleksander w spolszczonej wersji będzie tam tak samo obce jak Alexander (przykład z Dziennika).

Dziennikowi chcielibyśmy zwrócić również uwagę, że większość popularnych imion, rozpowszechnionych w Europie wraz z chrześcijaństwem, mam bardzo wiele różnych wariantów narodowych. Przykładowo, polskiemu Aleksander odpowiada co prawda angielska forma Alexander, lecz już nie francuska Alexandre czy hiszpańska Alejandro. Spory zestaw wariantów znajdziemy np. w Wikipedii. Zob. Alexander.

A jeśli dzisiejszy Alexander za kilka lat zechce wyjść za Włoszkę? (włoskie Aleksander to Alessandro). Czy rzeczywiście będzie mu łatwiej?

Reklamy

Komentarzy 5 to "Dlaczego znikają polskie imiona?"

Dziękujemy.
Jerzy Orwell – hmmm…
„Stary dobry zwyczaj” – dawno może dobry, dzisiaj to, z przeproszeniem, dziwactwo.

Polubienie

Przykłady publicystyki.

Polubienie

„… kontynuowany jest…”

To ciekawe. Prosimy o przykłady, jeśli można.

Polubienie

W publicystyce konserwatywnej kontynuowany jest stary dobry zwyczaj, by wszelkie imiona posiadające formę polską podawać w tej właśnie formie – np. Jerzy Bush, Aniela Merkel, Włodzimierz Putin. I tak być powinno. Obywatel uważa się za Michaela? Proszę bardzo – ale w napisanym po polsku dokumencie będzie miał „Michał”.

Zresztą kiedyś równie obrzydliwym koniunkturalizmem i zaściankowością musiał się zdawać pomysł dawania dzieciom imion chrześcijańskich zamiast słowiańskich.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Sierpień 2008
Pon W Śr C Pt S N
« Lip   Wrz »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,545 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: