Lingwistykon

Angelika

Posted on: 28-Mar-2011

Kilka dni temu komentarz do wpisu pt. „Żyraf i Myszon” napisała Angelika. W ostatnim czasie imię Angelika jest dość popularne. Ma kilka wariantów ortograficznych, m.in. Andżelika, Angelika, nawet Andrzelika (sic!). Wszystkie omówiłem w artykule pt. „Drzesika jedzie do Kambodży. Fonologia kontra językoznawstwo normatywne” opublikowanym w piśmie, „Język Polski” (LXXXVI, 2006, s. 293-302). W tym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na ortografię drugiej z tych form.

We współczesnej polskiej pisowni literami g + e zapisujemy głoski g i e, np. geografia, geodezja, generał, gest etc. (możliwa jest też zmiękczona wymowa g w tych wyrazach, a więc gienerał etc.). Panie o imieniu Angelika każą jednak wymawiać swoje imię Andżelika – literom g + e odpowiadać by więc miały dźwięki + e. To wbrew zasadom polskiej ortografii. Gdyby bowiem literom g + e odpowiadały dźwięki + e, to słowo generał trzeba by wymawiać dżenerał, gestdżest, agentadżent etc.

W trosce o spójność zasad ortograficznych z ortograficznej Angeliki powinniśmy zrezygnować.

Angelikom – pozdrowienie!

Advertisements

Odpowiedzi: 5 to "Angelika"

Trudno było znaleźć ten artykul w google, stronka ciekawa, zasługuje na większy ruch. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

Lubię

Angeliki (czyt. Andżeliki) dziękują! Pozdrowienia!

Lubię

Faktem jest, że przeciętni użytkownicy języka, a jest ich więcej niż tych świadomych, nie zwracają uwagi na normy językowe. Świadczy o tym ilość błędów popełnianych w mowie i w piśmie. Zatem osoby noszące imię Angelika, chcąc być trendy, za wzorem zachodnim narzucały wymowę swojego imienia, nie zastanowiwszy się, czy jest jest ona zgodna z normą. Językoznawcy mogą bić na alarm, puryści językowi łapać się za głowę, a użytkownicy i tak swoje!

Lubię

Osoby noszące imię Angelika używają go po prostu w formie, jaką słyszały od najwcześniejszego dzieciństwa. Więc to raczej kwestia rodziców, nadających córeczkom imię, które tak ma brzmieć.

Lubię

Dziękuję, że byłam trendy od urodzenia i narzucałam otoczeniu wymowę swojego imienia, nawet wtedy kiedy sama jeszcze nie umiałam mówić i sikałam w pieluchy;)

Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Marzec 2011
Pon T Śr T Pt S S
« Lu   Kwi »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 96 obserwujących.

Blog Stats

  • 70,054 hits
%d bloggers like this: