Angelika

Kilka dni temu komentarz do wpisu pt. „Żyraf i Myszon” napisała Angelika. W ostatnim czasie imię Angelika jest dość popularne. Ma kilka wariantów ortograficznych, m.in. Andżelika, Angelika, nawet Andrzelika (sic!). Wszystkie omówiłem w artykule pt. „Drzesika jedzie do Kambodży. Fonologia kontra językoznawstwo normatywne” opublikowanym w piśmie, „Język Polski” (LXXXVI, 2006, s. 293-302). W tym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na ortografię drugiej z tych form.

We współczesnej polskiej pisowni literami g + e zapisujemy głoski g i e, np. geografia, geodezja, generał, gest etc. (możliwa jest też zmiękczona wymowa g w tych wyrazach, a więc gienerał etc.). Panie o imieniu Angelika każą jednak wymawiać swoje imię Andżelika – literom g + e odpowiadać by więc miały dźwięki + e. To wbrew zasadom polskiej ortografii. Gdyby bowiem literom g + e odpowiadały dźwięki + e, to słowo generał trzeba by wymawiać dżenerał, gestdżest, agentadżent etc.

W trosce o spójność zasad ortograficznych z ortograficznej Angeliki powinniśmy zrezygnować.

Angelikom – pozdrowienie!

6 myśli na temat “Angelika

  1. Trudno było znaleźć ten artykul w google, stronka ciekawa, zasługuje na większy ruch. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

    Polubienie

  2. Faktem jest, że przeciętni użytkownicy języka, a jest ich więcej niż tych świadomych, nie zwracają uwagi na normy językowe. Świadczy o tym ilość błędów popełnianych w mowie i w piśmie. Zatem osoby noszące imię Angelika, chcąc być trendy, za wzorem zachodnim narzucały wymowę swojego imienia, nie zastanowiwszy się, czy jest jest ona zgodna z normą. Językoznawcy mogą bić na alarm, puryści językowi łapać się za głowę, a użytkownicy i tak swoje!

    Polubienie

    1. Osoby noszące imię Angelika używają go po prostu w formie, jaką słyszały od najwcześniejszego dzieciństwa. Więc to raczej kwestia rodziców, nadających córeczkom imię, które tak ma brzmieć.

      Polubienie

    2. Dziękuję, że byłam trendy od urodzenia i narzucałam otoczeniu wymowę swojego imienia, nawet wtedy kiedy sama jeszcze nie umiałam mówić i sikałam w pieluchy;)

      Polubienie

Dodaj komentarz