Lingwistykon

Przerwa technologiczna

Posted on: 3-Mar-2011

Klientów Poczty Polskiej dziwią tabliczki z napisem przerwa technologiczna. O przerwę technologiczną zapytał mnie niedawno pan Arek (sic!) G., student dziennikarstwa z Lublina i reporter Radia Centrum, który przysłał mi również zdjęcie tabliczki z takim napisem.

Przerwa technologiczna

„Czy przerwa technologiczna – pisze mój korespondent – nie powinna być po prostu przerwą techniczną? A jeżeli nie, to co oznacza ten zwrot? Przerwę w dopływie technologii? My zakładamy, że to pomyłka, że Poczcie Polskiej chodziło o przerwę techniczną. Co może oznaczać przerwa technologiczna, to znaczy, czym taka przerwa może być wywołana.”

Moim zdaniem, nie jest to problem lingwistyczny. Pan Arek zresztą ma tego świadomość, gdy pyta, „czym taka przerwa może być wywołana”. Właściwym adresatem tego pytania powinna być PT. Dyrekcja Generalna Poczty Polskiej. Wydaje mi się, że na poczcie nie ma i nie może być ani przerw technologicznych, ani technicznych. Jeśli niespodziewanie trzeba zamknąć okienko pocztowe, to przyczyną może być albo awaria (np. brak prądu, brak dostępu do sieci komputerowej) albo chwilowa niedyspozycja pracownika. W takiej sytuacji należałoby napisać np. Przepraszamy. Awaria sieci komputerowej. Jeśli Poczta Polska zamiast tego informuje o przerwie technologicznej, to jest to eufemizm, manipulacja językowa, której celem jest ukrycie prawdziwych przyczyn przerwy w pracy. Najkrócej mówiąc, zamiast mnożyć przerwy technologiczne Poczta Polska powinna starannie planować godziny otwarcia okienek pocztowych i ich obsadę. A zamykać je tylko w sytuacjach, gdy wystąpi jakaś awaria.

Gdybym miał szukać analogii, przypomniałbym telewizyjne plansze z napisem przepraszamy za usterki. Takiej nadzwyczajnej przerwy w nadawaniu programu nikt (jeszcze?) nie nazwie przerwą technologiczną! To awaria.

Czy istnieje różnica między przerwą technologiczną a techniczną. Nie wiem. Instuicja podpowiada mi, że tak. Przerwa technologiczna spowodowana może być technologią, przebiegiem procesu produkcji, np. pewnych prac nie można wykonywać w czasie mrozu, beton musi wyschnąć, zanim przystąpi się do wznoszenia kolejnego piętra, etc. Intuicyjnie do sprawy podchodząc, przerwy spowodowane działaniem maszyn, ich strojeniem, programowaniem, konserwacją, można nazwać technicznymi. Tu jednak ważny jest uzus, zwyczaj językowy. Nie wiem, jak tymi terminami posługują się fachowcy, technicy i technologowie z różnych branż. Tylko analiza opisów procesów technologicznych mogłaby na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli na ten wpis trafi jakiś przedstawiciel zainteresowanej branży, niech zechce poinformować mnie i moich Czytelników, jak w jego firmie używa się terminów przerwa technologiczna i przerwa techniczna.

Reklamy

Komentarzy 5 to "Przerwa technologiczna"

Post napisany w oparciu o domniemania. Bez jakiegokolwiek zbadania zagadnienia.
Taka przerwa może być skutkiem właśnie technologii procesu np. obsługi przesyłek pocztowych. I nie jest w tym nic dziwnego.
Na przykład: Pani w okienku wydaje listy, ale też musi w trakcie dnia przyjąć listy od listonosza. Jeśli czynne jest tylko jedno stanowisko, bądź obecna jest jedna osoba to musi wykonać tą czynność w ciągu pracy takiego okienka.
Stąd przerwa technologiczna, ponieważ nie może w tym czasie obsługiwać klientów, a komputer ma zupełnie sprawny 🙂

Polubienie

Na Dw. Zachodnim w Warszawie również jest taka tabliczka na drzwiach do jednej z poczekalni, jako że podane są jej godziny (3-4) to najprawdopodobniej chodzi o sprzątanie pomieszczenia używanego przez całą dobę.

Polubienie

Bardzo dobry artykuł. W branzy informatycznej. Przerwa technologiczna, to taka przerwa która została zaplanowana ( powinna byc wykonana w czasie najmniejszego ruch)
A przerwa techniczna wynika z awarii lub z nieprzywidywalnej konsekwencji uszkodzenia np. sprzętu.

Polubienie

w budownictwie mówi się o przerwie technologicznej przy robotach betonowych, np. „przerwa technologiczna po betonowaniu” – bez niej wiążący beton odbierze wodę z pierwszej warstwy zaprawy, co spowoduje, że będzie ona krucha.

Polubienie

Dla mnie to naprawdę bardzo przydatna notka :)… Pozdrawiam i jeszcze będę z Panem w kontakcie.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Sponsor

Pilnie poszukiwany!!!

Kalendarz

Marzec 2011
Pon W Śr C Pt S N
« Lu   Kwi »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kontakt

Błędy, uwagi o stronie, sugestie etc. proszę zgłaszać tu: Kontakt.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 97 obserwujących.

Blog Stats

  • 84,039 hits
Reklamy
%d blogerów lubi to: